SJEDNICA OPĆINSKOG VIJEĆA Općina Konavle će za učenike osnovnih i srednjih škola financirati radne materijale

Na sjednici konavoskog Općinskog vijeća koja je održana u utorak u Cavtatu usvojena je Odluka o zaštiti izvorišta Konavoska Ljuta, Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o izradi Izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Općine Konavle, Odluka o pravu na novčanu pomoć roditeljima učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2019/2020.g., Odluka o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora u vlasništvu Općine Konavle, a usvojena je i Procjena rizika od velikih nesreća za područje Općine Konavle.

U sklopu izmjene Odluke o pravu na novčanu pomoć roditeljima učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2019/2020.g., novac koji je bio namijenjen kupnji udžbenika usmjerit će se na radne materijale s obzirom da je kupnju knjiga preuzela država.

VIJEĆNIČKA PITANJA

Vlaho Mujo pitao je kakav je tijek infrastrukturnih projekata u Vodovađi, Dunavima i Dubravci.

Načelnik Lasić je odgovorio kako je realizacija svih projekata vezanih za ta mjesta u tijeku.
”Intenzivno se radi priprema za građevinsku dozvolu za bočarsku dvoranu. Ta ideja je dobra za Dubravku koja će se time još više oživjeti”, napomenuo je načelnik.

”Što se tiče igrališta, to je malo teži problem, radimo na troškovniku i manjem projektu. Više ćemo o svemu znati sljedeći tjedan. Radi se o financijski zahtjevnom projektu, trebamo dobro promisliti kako i na koji način to sanirati. Trenutno prema Dunavama radimo sanaciju podzida. Projekt ceste od Dubravke (Potoka) do Debelog Brijega je završen, kao i onaj prema Zastolju. Prema Zastolju smo mislili već početi s radovima, ali će se projekt morati redefinirati tako da se napravi najmanja moguća šteta u prostoru. Igralište u Vodovađi ćemo privesti svrsi u najkraćem mogućem roku”, rekao je načelnik.

Ljubica Brailo pitala je kada će se izgledom i funkcionalnošću privesti svrsi tržnica u Cavtatu. Zanimalo je i kada će se omogućiti ulaz u špilju Šipun, odnosno kada će se špilja uvrstiti u turističku ponudu Općine Konavle.

Načelnik Lasić je odgovorio kako je svjestan da u sadašnjem prostoru i na sadašnjim bancima tržnica ne funkcionira kako bi trebala. Odgovorio je kako su naručeni novi banci koji će biti postavljeni u najskorije vrijeme.
”Vjerojatno ćemo morati čekati kraj sezone, problem je i pločica, moramo razmisliti hoćemo li ih možda mijenjati”, istaknuo je on.

”Što se tiče špilje Šipun, mislim da se u nju neće moći ulaziti zbog vrlo rijetke flore i faune. Broj ljudi koji dnevno smije ući je zanemariv stoga držim kako je neodrživo nju valorizirati u smislu turističke ponude”, istaknuo je načelnik te napomenuo kako sa špiljom ne upravlja Općins nego Javna ustanova za zaštićene dijelove prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Srđan Meštrović pobrojao je nekoliko problema koje je vidio u gradskoj luci te pitao što se radi na kažnjavanju sramotnog ponašanja pojedinih jahtaša u Cavtatu.

”Tu su slojevi nafte u portu, fekalije od jahti i kemikalije od pranja, ne gašenje motora, korištenje rive za njihove stolove i stolice. Naš porat nije marina i mislim da tome treba doći u kraj”, pitao je on.

Načelnik je odgovorio kako se slaže s dijelom konstatacije vijećnika Meštrovića te istaknuo kako nažalost Općina ne upravlja Portom u Cavtatu već Županijska lučka uprava.
”Suradnja sa Županijskom lučkom upravom nije loša. Što se tiče čistoće mora u Cavtatu, ona je dobra na svim okolnim kupalištima. Općina zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo provodi svakodnevni monitoring. U ovoj sezoni nismo imali nikakvo onečišćenje, a siguran sam da bilo kakvo eventualno onečišćenje ako i bude ne može biti dugotrajno već kratkog vijeka. Mi imamo i pojačan nadzor na vaterpolu u Cavtatu. Ja kad razgovaram s ribarima kažu mi da se obnovio riblji fond koji nije bio dok nismo izgradili kanalizaciju. Mislim da možda treba ograničiti gabarite brodova koji ulaze jer je upitno koju mi korist od toga imamo. Sinoć je bio slučaj da je jedna jahta dovela kamion smeća i iskrcala u naše kante. Jahte koriste vrlo bogati ljudi, a sramotno se ponašaju. Od ispuštanja fekalija do iskrcavanja smeća. Očito ne bi bili bogati da se tako ne ponašaju”, sarkastičan je bio načelnik te dodao kako se mora promišljati o mjeri zajedno sa Županijskom lučkom upravom.

Juraj Magud istaknuo je kako se na kanalizacijskom sustavu Grude već neko vrijeme radi, a pitao je kada će se završiti ti radovi kao i radovi na cesti koja prolazi kroz Grudu.

Direktor Konavoskog komunalnog društva Marko Glavić rekao je kako će radovi završiti u listopadu 2020. godine, kako je i ugovoreno.

”Plan je bio da se sam centar mjesta završi do šestog mjeseca, ali nažalost bilo je dosta kišno proljeće. Zadnjih dana radimo intenzivno na asfaltiranju, a vjerujem da će sami centar biti završen do proljeća. Početkom iduće godine sustav kanalizacije bi mogao ići u probni rad”, rekao je on.

Luko Šubašić pitao je što je s hotelom Makedonijom te kada će se raditi sanacija rive. Drugo pitanje odnosilo se na problematiku parkinga za vozila koja idu u najam kod Zračne luke Dubrovnik, a nalaze se na okolnim privatnim parcelama.

”Ne znam koliko je to legalno na način na koji se radi, možda i jest, ali znam da otamo ide puno smeća. Dosta ljudi je već odustalo od toga”, rekao je on.

Načelnik Lasić je odgovorio kako je posljednji kontakt za hotel Makedoniju bio od strane grčkih investitora koji su tražili ekskluzivno pravo korištenja plaže ispred hotela.

”Mi smo to odbili na što su oni odgovorili da u Crnoj Gori to dobiju bez problema. Prijetili su da će ići kod predsjednika Vlade, ali mi nismo banana država. Ja bih rado da se taj hotel počne graditi, ali sve u skladu s građevinskom dozvolom. Sve mimo toga nećemo dozvoliti i mi ćemo spriječiti”, rekao je načelnik te istaknuo kako bi radovi navodno trebali započeti u listopadu.

”Investitori su dobrodošli, sve do trenutka dok budu poštovali naše zakone i Pravilnike Općine i naše ljude”, odlučan je načelnik.

”Što se tiče rive projekt je gotov, ishođena je građevinska dozvola. To je na Županijskoj lučkoj upravi, traži se način financiranja”, rekao je Lasić.

”Što se tiče smeća koje dolazi sa Zračne luke uslijed vjetra to moramo tolerirati dok radovi traju. Svakodnevno kontaktiramo s odgovornima u Zračnoj luci i na neki način sam posrednik između njih i okolnih stanovnika. Iskoristit ću ovo pitanje i reći kako je tamo prometna situacija vrlo kaotična i zajedno s ljudima iz Čilipa i Močića riješavamo pitanje projekta ulaza u naselje i Zračnu luku. Osobno mislim da se taj problem trebao riješiti zajedno s projektima izgradnje Zračne luke. Izražavam svoju bojazan da će tamo netko nastradati pa ćemo svi biti krivi, i Zračna luka i Hrvatske ceste i Općina Konavle”, rekao je načelnik Lasić te nastavio:
”Koristim ovo pitanje i da vas ušpoznam s nekim projektima koji su u tijeku u Čilipima. Nadam se da će do konca mjeseca početi asfaltiranje Močića i Čilipa, već smo dobrodano odmaknuli s projektom izgradnje bazena i dječjeg vrtića, uređujemo trg oko crkve sv. Nikole u Čilipima, a pripremamo projekt izgradnje nogostupa županijskosm cestom prema Popovićima”, rekao je načelnik.