DAN OPĆINE 2022. U prepunom Domu kulture u Cavtatu predstavljena monografija ratnih fotografija Toma Žanetića

Završni događaj proslave Dana Općine i 30. obljetnice oslobođenja Konavala bio je predstavljanje monografije ratnih fotografije Tomislava Žanetića. Knjiga prigodnog naziva ”Snimio Tomo Žanetić” u nakladi Muzeja i galerija Konavala predstavlja povijesni zapis nastao iz građe koju je autor napravio pod okupacijom velikosrpskog agresora za vrijeme Domovinskog rata.

Načelnik Lasić ovom je prilikom istaknuo okupljenima kako je Tomo Žanetić iskazao nevjerojatnu hrabrost čime je postao heroj.
”Nedavno sam dobio i jedan zapis od pokojnog generala Nojka Marinovića od 18. listopada 1992. godine u kojem je ime Toma Žanetića podcrtano kao osobe koja je po orkanskom nevremenu išla morskim putem u Plat kako bi javio Hrvatskoj vojsci da se JNA povlači iz našeg područja. Osim ovih fotografija koje možete vidjeti u knjizi, Tomo je i na ovoj način pokazao nevjerojatnu hrabrost. To je trenutak kad mali obični ljudi koji se ne hvale, postaju heroji. On se svojim poštenjem odlučio na taj herojski čin. Kad ljudi zaborave sebe, mogu sebe dati drugima. I to je Tomo napravio. Kroz knjigu se osjeća tuga i strahote rata. Ona će u svakoj kući biti na vidnom mjestu da svjedoči zlu koje se ne smije više ponoviti’’, rekao je načelnik Lasić koji je uz ravnateljicu Muzeja Domovinskog rata Varinu Juricu Turk koautor tekstova u monografiji.

Urednica knjge Lidija Crnčević napomenula je kako je zahvalna što je imala priliku urediti ovu knjigu.
‘’Iz Tomovih fotografija, koje su tada objavljene na naslovnici Dubrovačkog vjesnika vidjelo se pravo stanje razaranja. U to vrijeme samo je nekoliko ljudi znalo tko je autor tih fotografija jer je gospar Tomo još bio na okupiranom području i nismo ga htjeli ugroziti. Podijelili smo fotografije u dva ciklusa: Život u okupiranom Cavtatu, gdje se na nekim slikama mogla naći tako reći prividna idila, a znali smo da su samo par kilometara dalje počinjeni strašni zločini. Drugi ciklus je Spaljena djedovina.
Naslovna stranica monografije je tegla mermelade jer je gospar Tomo filmove slao u mermeladi. Mi svi imamo u memoriji što se dogodilo, ali nove generacije ne znaju. Ne smijemo ih odgajati u mržnji, ali moramo čuvati sjećanje’’, rekla je Crnčević.

Ravnateljica Muzeja Domovinskog rata Varina Jurica Turk prisjetila se svog prvog susreta s Žanetićem kada je prije desetak godina odlučio donirati svoje ratne fotografije fundusu Muzeja.

‘’Moj dojam prvog susreta s Tomom Žanetićem je bio takav da sam poželjela da su svi naši donatori kao on. On je nesebično poklonio svoje fotografije Muzeju Domovinskog rata, a ta građa je rezultirala ovom monografijom. Gospar Tomo je u tim ratnim godinama bio u jednakoj opasnosti kao i naši branitelji na prvoj liniji jer tko zna što bi mu se dogodilo da su ga ulovili u švercanju tih fotografija putem kojih je na vidjelo izašla razina razaranja u Konavlima’’, rekla je Jurica Turk.