Održan seminar pod nazivom “Lokalna samouprava i Europska unija”.

održan je seminar pod nazivom “Lokalna samouprava i Europska unija”. 

Seminar je otvorio načelnik Općine Konavle Luka Korda koji je tom prilikom istaknuo kako je održavanje ovog seminara jedan od načina pripreme jedinica lokalne samouprave za skori ulazak Republike Hrvatske u Europsku Uniju.

Nazočnima se obratio i gospodin Ulrich Kleppmann,predstavnik Zaklade Hannsa Seidela za Mađarsku,Hrvatsku i Slovačku koji je istaknuo kako je jedna od aktivnosti te Zaklade i dodjela stipendija mladim znanstvenicima i budućim studentima.

Skupu se obratio i načelnik bavarske općine Kreuth gospodin Josef Bierschneider koji je nazočne upoznao sa bavarskim iskustvima o korištenju obnovljivih izvora energije.Načelnik općine Kreuth je istaknuo potrebu sinergije turizma,poljoprivrede i korištenja obnovljivih izvora energije te potrebu udruživanja više jedinica lokalne samouprave u realizaciji takvih projekata kako bi se lakše i što učinkovitije iskoristila sredstva Europske Unije iz predpristupnih fondova.

Njemački veleposlanik u Republici Hrvatskoj Dr.Bernd Fischer održao je predavanje o obnovljivim izvorima energije kao odgovoru na energetsku krizu.Tom prilikom njemački veleposlanik je nazočnima prenio iskustva o upotrebi obnovljivih izvora energije u Saveznoj Republici Njemačkoj te istaknuo kako je to budućnost koja i u Hrvatskoj može uskoro postati stvarnost.
No gradovi i općine trebaju pripremiti kvalitetne programe kako bi kada Hrvatska uđe u Europsku Uniju mogli dobiti dio sredstava od predviđenih 1,5 mlrd. eura koliko bi trebala iznositi sredstva Brussela namjenjena Hrvatskoj.Prema riječima Dr.Fischera u Europskoj Uniji bi do 2020 godine prosjek korištenja obnovljivih izvora energije trebao biti 20%,primjerice za Švedsku je to 48%,za Maltu 10%,Njemačku 18% dok bi prema nekim procjenama udio obnovljivih izvora energije za Hrvatsku trebao biti iznad 20% zbog velikog broja sunčanih dana,povoljnih vjetrova i dobrih hidroloških potencijala.No da bi se to postiglo prema riječima njemačkog veleposlanika,politika odnosno Hrvatski Sabor bi trebao donijeti određene zakone koji bi omogućili decentralizaciju opskrbe energijom.

Na kraju ovog seminara nazočnima se još jednom obratio konavoski načelnik Luka Korda koji je rekao kako je Općina Konavle već poduzela određene korake u korištenju obnovljivih izvora energije.Naime u protekloj godini u suradnji sa Fondom za zaštitu okoliša zamjenjene su sve žarulje javne rasvjete onim štednim,raspisan natječaj za korištenje solarne energije u kućanstvima,a u Urbanističkom planu Konavala predviđeno je postavljanje 50 vjetrenjača ukupne snage 150 megavata na Konavoskim brdima za čiju izgradnju je zainteresirana jedna američka korporacija.