Bageri u Konavoskim brdima dobili bitku s kamenjarom

iz 4 vodospreme preko 4 crpne stanice voda će već početkom svibnja poteći na rubinetima u svim kućanstvima Dube i Stravče, mjesta u kojima živi 120 stanovnika.

Dok stanovnici sela u Konavoskim brdima s uzbuđenjem promatraju radove na izgradnji vodovodnog sustava, bageri su dobili tešku bitku s konavoskim kamenjarom. Probijena je trasa budućeg vodovoda. Paralelno se izvode i radovi na proširenju ceste za Stravču u kojoj će voda iz špina poteći već u prvim danima svibnja.
Da su i radovi na proširenju ceste iznimno zahtjevni svakodnevno se upravljajući bagerom uvjerava Niko Miletić, vlasnik tvrtke Miletić Transcom kojoj su povjereni radovi.
– Već nekih dvadesetak dana širimo cestu, zapravo vršimo predradnje za iskopavanje kanala u koje će uskoro biti položene vodovodne cijevi. Radovi su iznimno zahtjevni jer ovo je, kao što i sami vidite goli kamenjar. Ipak, uspješno se nosimo o ovim vrletima. Općina nam je dala rok od 60 dana za završetak radova. – istaknuo je Miletić.
Vodovod za Konavoska brda Općina Konavle s pravom naziva kapitalnim ulaganjem jer stanovnici Stravče ističu kako je to najvažniji projekt u povijesti mjesta i to još od vremena Austrougarske koja je Konavoskim brdima dovela željeznicu.
– Voda je za Stravču povijesni projekt. Države su se mijenjale kroz povijest, a mi smo ovdje vazda ostavljani na milost i nemilost. Snalazili smo se kako smo znali i umjeli. Od Jugoslavije smo dobili struju i to tek negdje sedamdesetih godina. Put do sela stariji su stanovnici Stravče radili sami još šezdesetih godina. – ispričao je predsjednik Mjesnog odbora Stravča Mijo Orepić, dodavši kako se život stanovnika malenih sela u Konavoskim brdima promijenio na bolje od 1993. godine kada je osnovana Općina Konavle.
– Cesta je za Stravču ponovno proširena negdje 1997. godine uz pomoć Hrvatske vojske. Nakon toga dobili smo telefonske priključke. Zamislite, bilo je to prije nekih 14 godina. – prisjeća se Orepić i dodaje kako se voda ipak ne može mjeriti s niti jednim projektom.
– Moj otac ima preko 80 godina. Svaki dan gleda radove i ne vjeruje da ćemo dobiti vodu. Stariji ljudi jednostavno ne mogu vjerovati da je voda pred vratima Stravče. Cijeli smo se život mučili s tom vodom. Zimi je lako jer imamo bunare, a ljeti kad su velike suše je teško, neizdrživo. Ipak, Općina nam je u cisternama dovozila vodu. Nije bilo lako. U selu još mnogi mještani drže stoku. I krave i koze treba napojiti, a ljeti je teško. Ljudi u Stravči i Dubi obrađuju baštine. I žedna je zemlja puno puta vapila za vodom. – ispričao je Orepić.
Načelnik Općine Konavle Luka Korda od obećanja datog žiteljima nije odustao. Tako će 19 kilometara dugim cjevovodom iz 4 vodospreme preko 4 crpne stanice voda već početkom svibnja poteći na rubinetima u svim kućanstvima Dube i Stravče, mjesta u kojima živi 120 stanovnika. Projekt izgradnje vodovodnog sustava za Konavoska brda vrijedan je 9 milijuna kuna, a u proširenje ceste Općina Konavle uložila je pola milijuna kuna.

stravca1

stravca2

stravca3

stravca4