U Čilipima održana 2. Konavoska izložba vina „KONAVLE 2012″

, nastale od plodova loze i rada ruku konavoskih vinara. Među vinima ponosno su se dičila i ona ovjenčana nagradama, ne samo s domaćih već i inozemnih natjecanja.

 

Šampioni među konavoskim vinima su malvasija dubrovačka Tezoro, berba 2011. godine poznatog konavoskog vinara Andra Crvika te Cabernet sauvignon, berba 2007. godine Dubrovačkih podruma. Boža Martinovića posebno veseli i nagrada osvojena u Londonu. Riječ je o zlatnoj medalji za Plavac mali iz 2008. Godine.
-Drugi je to put da se iz Londona za Plavac mali vraćamo s nagradom i to nas posebno motivira jer sve nagrade koje osvojimo doma i vani, nisu samo potsreh da i dalje ustrajemo u našem radu, već su i krune za razvoj i prodor na inozemna tržišta. – govori Martinović i naglašava kako je proboj na iznozemna tržišta za konavoske vinare od velike važnosti.
– Vi znate da polovica europskih zemalja uopće nema crnih sorti vina. I bez obzira na pritiske od strane proizvođača iz mediteranskih zemalja, hrvatska, odnosno, konavoska vina imaju svoju šansu. Nagrade koje smo posljednjih godina osvajali u Londonu su velika promidžbena akcija za Hrvatsku. – kaže Martinović , kojega posebno veseli činjenica da se konavoski vinari vć drugu godinu za redom, unatoč činjenici da su jedan drugome konkurencija, zajedno okupljaju na konavoskoj izložbi vina.
– Naša okupljanja nastala su djelomično zbog problema i krize koja je i nas itekako pogodila, ali i želje ljudi da se i oni okušaju u vinarstvu, tom tradicionalnom zanimanju od kojega je konavoski selja živio kroz stoljeća. Možda ova naša izložba nekom izgleda smiješna, ali ona je jako, jako važna i stimulativna. Iako se mi svi međusobno volimo i poštujemo, dobro je da želimo biti bolji jedan od drugoga. – ističe Martinović.
No, iako naši vinari osvajaju nepca svjetski priznatih enologa, teško se probijaju na domaćem tržištu. Tako se i dalje, na trpezama brojnih restorana, umjesto vrhunskih sorti peljeških i konavoskih vina, često nalaze loša vina s europskog tržišta.
-Došla su nova vremena. Ni mi često puta nismo korektni kad mislim da jedan ugostitelj u Dubrovniku može prodati sto konavoskih ili peljeških vina. Oni će prodati onoliko koliko im ljudi traže. Doduše, bilo je lutanja oko ponude, ali mi se čini da su se stvari ipak promijenile. U svakom dubrovačkom restoranu može se naći neko konavosko vino. – zaključuje Martinović.

 

Da je vino iza turista drugi po važnosti brand po kojemu se prepoznaje dubrovačko područje svjesni su i u Županiji dubrovačko – neretvanskoj koja, prema riječima pročelnika za turizam, more i poduzetništvo Mara Kristića, ulaže velike napore u razvoj vinarstva.
-Županija je još prije godinu dana osnovala krovnu udrugu vinara koja, istina Bog, nije do sada polučila puni uspjeh u radu, međutim kroz sljedeći desetak dana bit će sazvana nova skupština Udruge vinara na kojoj će bit usvojen i dosta ambiciozan plan i program rada. Županija istinski podupire sve vinare u Dubrovačko – neretvanskoj županiji. Ove godine poduprli smo ih sa pola miliuna kuna. Podržavamo sve njihove incijative i nastojimo potaknuti svaki segment razvoja vinarstva na našem području. Da je novca u proračunu više i poticaji za vinare bili bi znatno veći. – kazao je Kristić.
Da vinarima treba pomoć u osvajanju europskog tržišta svjesni su i u Hrvatskoj gospodrskoj komori – Županijskoj komori Dubrovnik.
-Nakon 20 godina mukotrpnog rada naši vinari uspjeli su stvoriti kvalitetan proizvod i sada je u rukama svih nas da taj kvalitetan proizvod promoviramo dalje. Nagrade koje su osvojili konavoski vinari na međunarodnom festivalu u Londonu, jako puno znače i važno ih je pokazati svijetu. – naglašava predsjednica HGK – Županijske komore Dubrovnik Terezina Orlić i dodaje kako našim vinarima puše dobar vjetar u leđa jer suvremeni gost koji stiže u Dubrovnik želi piti lokalna vina.
-Moramo iskoristiti činjenicu da su naša vina ipak vrhunska vina koja nastaju na tradicionalan način. U Konavlima je Malvasija za Dubrovačku Republiku bila najvažniji proizvod. Ona se čak i izvozila I danas u krizi koja jest snažna i velika, ukoliko vinari prepoznaju važnost udruživanja, na dobrom smo putu. To je ključ uspjeha. Tako je i u životu. Ako je obitelj jaka, ništa je ne može slomit. – istaknula je Orlić.
Na izložbi Konavle 2012 svoja vina predstavilo je 18 konavoskih vinara. Riječ je o sortama koje su na domaćim i međunarodnim natjecanjima ovjenčane zlatnim i srernim medalja. Izložbu u Domu kulture u Čilipima poduprli su Ministarstvo poljoprivrede, ribarsta i ruralnog razvoj, Hrvatska gospodarska komora i Općina Konavle.