Dostojanstveno i s mjerom

adresom u Zagrebu. Koncert je bio poput skrušene i svečane glazbene molitve, a djela su se nizala od Frescobaldija, Vivaldija (čelo i orgulje), Bacha za čelo solo pa do poznatih i neizostavnih djela Matza, Williamsa, Morriconea pa do Gounodove Ave Marije. Glazbenici, čije životopise krase brojna priznanja, nastupi i projekti i koji su istinski i neumorno posvećeni glazbi, tumačili su sva djela muzikalno, razgovjetno i izražajno, a orgulje za čiju se temeljitu restauraciju najviše pobrinuo fra Zlovečera, prolamale su se ponosno čitavim koncertom u svim svojim nijansama, mogućnostima, bojama i registrima. Mršićev ton mekan je i topao, prodoran ali ne usiljen tako da je uz lijepo i smisleno fraziranje čitav koncert bio poput izgovorenih molitvenih riječi . Bila je to zapravo večer poput istinske Ave Marije u spomen velikana Cavtačanina Pattiere i na sjećanje na Fra Zlovečeru koji je svoj franjevački habit obukao je 23. veljače 1961. na otočiću Košljunu, kad je i dobio redovničko ime fra Marijan. Svečane redovničke zavjete položio je 15. kolovoza 1965., a za svećenika je zaređen 5. prosinca 1965. u Dubrovniku. Veliki dio svećeničkog života proveo je radeći za naše iseljenike u Argentini i u Južnoj Africi. Za života je objavio i knjigu „Na gumnu zla” u kojoj je opisao događaje na Golom otoku. Tenor Tino Pattiera, svjetski poznati operni pjevač, rodio se 27. lipnja 1890. u Cavtatu gdje je i umro 24. travnja 1966. Bio je veliko i slavno ime europskih i svjetskih opernih kuća prve polovice 20. stoljeća. Bio je prvak Kraljevske saske dvorske opere u Dresdenu i član Berlinske državne opere. Kad je navršio sedamdesetu godinu života, a kao priznanje za njegovih dvadeset i pet godina istaknutog rada na unapređivanju njemačkog glazbenog života, predsjednik bivše Savezne Republike Njemačke odlikovao ga je Saveznim križem za zasluge prve klase. Njegova glazbena ostvarenja predstavljaju neprolaznu vrijednost za sve one koji su ga poznavali, a i za nove mlade slušatelje koji će ga tek otkriti. Brojne naslovne uloge velikih opera koje je Pattiera tumačio na opernim pozornicama svijeta svjedoče o veličini ovog izuzetnog tenora. Večer prožeta uzvišenim sjećanjem na dvojicu istaknutih Hrvata prošla je u dostojanstvenom i intimnom ugođaju kako oni to i zaslužuju.

Teks: Maja Milošević u suradnji s Ivanom Marijom Vidović
PRESS URED EPIDAURUS FESTIVALA
Fotografije: Miho Skvrce

{gallery}stories/PadreZloveceraEF2013{/gallery}