Općina Konavle dobiva reciklažno dvorište

ovog UPU-a s prostornim planom višeg reda.

Izmjene se odnose na redefiniranje kolnog pristupa i rješavanje ostalih pitanja oko lokacijskih uvjeta za potrebe reciklažnog dvorišta. Da je reciklažno dvorište Konavlima potrebno, posebice zbog velikih količin krupnog otpada, koji neki od mještana često odlažu na nepropisnim mjestima, upozorili su i neki od vijećnika konavoskog Općinskog vijeća.

Zamjenik načelnika Božo Lasić isaknuo je kako nema potrebe da ljudi krupni otpad bacaju gdje stignu jer su Konavle jedna od rijetkih općina koje mještanima na poziv šalju kamion za krupni otpad.

– Problem s odlaganjem otpada ne možese riješiti preko noći. Krupni otpad se ne baca svaki dan, zna se točno kad se iznosi, ali ga ljudi bacaju svaki dan. Inače, problem s otpadom postoji i u Gradu Dubrovniku i Općini Župa dubrovačka. U Konavlima koliko toliko kontroliramo stanje jer svaki dan odnosimo krupni otpad, a u Zagrebu se on odnosi jednom mjesečno. Kamion dolazi ljudima po pozivu, a oni i dalje bacaju otpad na neprimjerena mjesta. Dakle, pozovete kamion i on vam dođe doma. Nema potrebe da ljudi otpad bacaju gdje stignu. – rekao je Lasić.

Da problem s krupnim otpadom treba riješiti što prije upozorio je i načelnik Općine Konavle Luka Korda.

– Problem je to veliki. Krupni otpad je veliki problem. Eno pogledajte u Popovićima. Svaki ga je dan toliko puno da je to čudo. Komunalno poduzeće samo ne može sve to skupiti i ja bi predložio da angažiramo nekog privatnika , barem jednom mjesečno da kupi. Krupni otpad na neprimjerenim mjestima daje vrlo ružnu sliku Konavala, pogotovo u ljetnim mjesecima. Mislim da bi trebali malo pojačati odvoz i održavanja, pa koliko košta da košta. – rekao je Korda.

Problem s odlaganjem krupnom otpada svakao bi se riješio izgradnjom reciklažnog dvorišta. S ciljem skore realizacije tog projekta konavosko Općinsko vijeće usvojilo je izmjene i dopune UPU-a zone gospodarske-proizvodne i poslovne namjene “Kopačica”-Popovići, u čijem je obuhvatu planirano i reciklažno dvorište s privremenim skladištenjem, a koje će se dalje odvoziti do krajnjeg oporabitelja otpada.