Razglednica s konavoskih Alpa, a da bi mi razgledali konavoski vatrogasci radili su cijelu noć

No, da bi se uopće moglo prići Konavoskim brdima prethodno je trebalo biti obavljeno puno posla, a on je uglavnom pao na leđa konavoskih vatrogasaca.

– Mi bi trebali čistiti ove sporedne putove, ali dok dođu iz Dubrovnik cesta ne mogu ljudi čekat pa smo se uhvatili i dijela glavnih putova jer što će ljudima čisti sporedni putovi gore u Brdima, ako ne mogu dalje hodit. – priča zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Konavle Mario Magud dok se penjemo serpentinama u Konavoska brda netom prije no što će pored nas proći ralica.

No, nisu samo čišćenje cesta zametenih snijegom po Konavoskim brdima ralicama, presijecanje stabala i grana koji su uslijed orkanske bure pali na ceste i gašenje požara, poslovi su koji su u protekla dva dana obavljali pripadnici JVP Konavle. Pomažu svim Konavljanima koji su se tijekom nevremena našli u nevolji ili im je trebala pomoć, posebice onim starijima.

– U konavoskim brdima, na ovom području pod snijegom, po mojoj procjeni je nekih dvjestotinjak ljudi. – govori Magud dok skrećemo prema Veljem Dolu koji je bio odsječen jučer od svijeta.

Cesta prema Veljem Dolu bila je naime u potpunosti zatrpana.

– Čudo je to jedno, južnije na istoj visini temperatura je danas najmanje pet stupnjeva veća, ali valjda je ovo područje na nekoj razmeđi. Padne snijega barem četiri, pet puta zimi, ali ne bude ga ovoliko, po par centimetara i nestane za par dana. Ovo će čini mi se potrajat iako je prestalo padat, jer najavljuju se još niže temperature pa će se dugo zadržat. – priča zapovjednik JVP Konavle Mario Magud.

Velji Do pokriven snijegom izgleda kao selo iz mašte, iz neke božićne bajke, kao uostalom i Brotnice u koje smo se otamo uputili. Na skretanju stajemo osvjedočiti se snazi bure koja još uvijek puše. Znak „STOP” vjetar je doslovno rasparao.
Više je snijega u udolinama nego na brdima.

– Bura je većinu toga s vrhova otpuhala i nanijela dole. – priča Magud.

Iako već lagano pada mrak po obroncima i livadama pokriven snijegom još uvijek se mogu susresti ljudi koji uživaju u zimskim radostima, a u Stravči je nizbrdica poslužila kao prava mala sanjkaška staza.

Na povratku opet susrećemo ralicu, duga je noć i neće se stati raditi.

Po sedam je konavoskih vatrogasaca neprestano u pogonu, govori Mario Magud i nije za njih ovo ništa novo, nego, kaže on, malo se sad javnost više zainteresirala jer je u cijeloj Hrvatskoj došao val zahlađenja.

Napora koje konavoski vatrogasci ulažu prkoseći snijegu i vjetru svjestan je i zamjenik načelnika Općine Konavle Božo Lasić, koji je ime Općine pripadnicima JVP Konavle izrazio zahvalnost.

– Pripadnici JVP Konavle su u protekla dva dana na području Općine, a posebice u Konavoskim brdima učinili čudo. Osim sa snijegom i snježnim nanosima bore se s burom, a pored svega toga uložili su ogromne napore u gašenje požara na automobilu u Cavtatu, i još uvijek ne staju. Neprestano rade već 48 sati. – govori zamjenik konavoskog načelnika Božo Lasić.

– Napori koje su uložili u protekla dva dana na području Konavala kako bi pored ovih teških vremenskih uvjeta sve štimalo i život se koliko toliko odvijao normalno pokazuju kako su ulaganje Općine u našu JVP Konavle potpuno opravdani. Naravno, novca nikad dosta, ali moram naglasiti da imamo zaista krasne momke. JVP Konavle jedan je od boljih vatrogasnih postrojbi u Županiji. To su momci koji su spremi intervenirati ne samo pri gašenju požara već i u svim vremenskim uvjetima od snijega do ne daj Bože potresa. – kazao je zamjenik načelnika Općine Konavle Božo Lasić.

{gallery}stories/Konavle-snijeg2017{/gallery}