Načelnik Lasić razgovarao s norveškom veleposlanicom o korištenju posebnih norveških fondova

Načelnik Općine Konavle Božo Lasić i zamjenik načelnika Ivo Radonić danas su u prostorijama Općine Konavle ugostili veleposlanicu Kraljevine Norveške Nj. E. Astrid Versto, u čijoj je pratnji bio počasni konzul Kraljevine Norveške u Dubrovniku Tonći Peović.

Tema razgovora bila je mogućnost suradnje te fondovi koje Norveška ima za zemlje EU.
Kako je pojasnila veleposlanica, radi se o sredstvima koja su rezultat sporazuma o Financijskim mehanizmima Europskog gospodarskog prostora (EGP) i Financijskim mehanizmima Kraljevine Norveške za razdoblje 2014. -2021. Sporazume su Norveška, Island i Lihtenštajn potpisali s EU 2016. godine, a potpore su podijeljene u dva sustava – jedan koji financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška (EGP mehanizmi) i drugi koji financira samo Norveška (Norveški mehanizmi). Tijekom navedenog razdoblja 15 zemalja Središnje i Južne Europe te Baltika imaju na raspolaganju 2,8 milijardi eura (1,5 milijardi kroz EGP i 1,3 milijardi kroz Norveške mehanizme). Hrvatskoj je na raspolaganju ukupno 103,4 mil. eura, od čega 56,8 mil. eura iz EGP financijskih mehanizama i 46,6 mil. eura iz Norveških financijskih mehanizama. Osnovni cilj zbog kojeg je uspostavljen ovaj financijski mehanizam je smanjivanje društvene i ekonomske nejednakosti te jačanje bilateralnih odnosa sa zemljama u koja se sredstva ulažu.