Održana 9. sjednica konavoskog Općinskog vijeća

U Cavtatu je u petak održana 9. sjednica Općinskog vijeća Općine Konavle na kojoj je među ostalim usvojen UPU Cavtat sa Zvekovicom čime su među ostalim ispunjeni preduvjeti za izgradnju osnovne škole Cavtat na novoj lokaciji na Rajkovom dolu.

Usvojene su i izmjene i dopune UPU-a Popovići, kao i Prijedlog Odluke za sprječavanje nepropisnog odbacivanja otpada i mjerama za uklanjanje odbačenog otpada na području Općine Konavle. Usvojen je i Prijedlog Odluke o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova na području Općine Konavle koji propisuje zabranu ‘teških radova’ (zem ljani i betonski radovi) u vremenu od 15. lipnja do 15 rujna 2019. godine.
”Mi ne možemo temeljem Zakona o gradnji zabraniti sve radove. Ovom odlukom pripremamo se za iduću sezonu”, rekao je pročelnik za komunalne poslove Miljenko Mikulić.
Usvojen je i Prijedlog Odluke o ugostiteljskoj djelatnosti na području Općine Konavle koja propisuje da ugostiteljski objekti koji prometuju uz prometnice od državnog značaja mogu raditi od 6 do 02. Također, usvajanjem Odluke steli su se uvjeti za kontrolom i kažnjavanjem kršenja pravila puštanja glazbe na javnim mjestima.
Vijećnici su prihvatili i točku o kupnji nekoliko čestica zemlja ispod Mauzoleja u Cavtatu na kojima će u budućnosti biti napravljen park.

Na sjednici je usvojena Odluka o uspostavi prijateljstva i suradnje između grada Watsonville (SAD) i Općine Konavle, a najavljeno je i osnivanje Muzeja iseljenika. 

Vijećnička pitanja
U sklopu vijećničkih pitanja Ljubica Brailo pitala je zašto Cavtat nije uvršten u vremenske izvještaje lokalnih TV postaja, te kada će načelnik Lasić podnijeti polugodišnje izvješće o radu.
Načelnik Lasić je odgovorio da će lobirati kod obje lokalne TV postaje da se uvrsti Cavtat u vremenske izvještaje. Odgovorio je i kako je bilo objektivnih razloga i okolnosti zbog kojih izvještaj nije podnesen, no kako će isti podnijeti na sljedećoj sjednici Općinskog vijeća.
Vlaho Mujo rekao je kako mu je drago da će u sklopu proslave Dana općine biti otvaranje vodovoda u Banima, a pitao je kada će se popravljati cesta od Vodovađe do Debelog Brijega. Zanimalo ga je i što je sa Savjetom mladih Općine Konavle, odnosno kada se očekuje njegovo osnivanje.
Načelnik Lasić je odgovorio kako je projekt te ceste gotov te kako će ta cesta biti izgrađena u sljedećih dvije do dvije i pol godine.
”Što se tiče Savjeta mladih u najkraćem mogućem roku ćemo pokrenuti te izbore”, odgovorio je načelnik.
”Od skretanja za Grudu do skretanja iza stare škole izgrađen je trotoar, ali nema javne rasvjete. Kada će biti izgrađen”, pitao je vijećnik Juraj Magud.
Načelnik je odgovorio kako je instalacija za javnu rasvjetu postavljena te kako će to biti napravljenom u skorom razdoblju.
Ivo Cvjetković upitao je kada će se povećati zona izgradnje u UPU Molunat kako bi se zaustavilo iseljavanje ljudi iz Molunta. Upitao je ima li Općina Konavle namjeru u prostorne planove ubaciti i trasu željeznice kod trasiranja brze ceste koja je planirana od Zračne luke Dubrovnik do grada Dubrovnika, odnosno uz tu trasu brze ceste.
Načelnik Lasić je odgovorio kako prostorni planovi nisu zacementirani te kako je svjestan situacije u Moluntu.
”Na UPU Molunat su najviše utjecali ljudi koji tamo stalno ne žive. Ja obećavam da ćemo uskoro donijeti odluku o izmjenama UPU Molunat. Moramo priznati da imamo jednu osobu koja se bavi time i zato nekada uzimamo vanjske suradnike. Promijenit ćemo ono što je moguće, što nije nećemo”, rekao je načelnik.
”Što se tiče trasiranja brze ceste od Zračne luke do Dubrovnika, konačno se stvari miču s mrtve točke. Prihvaćen je naš zahtjev da se izbjegne rušenje kuća na Zvekovici, a tu inicijativu oko željeznice nisam dosada čuo, ali ne vidim razlog zašto o tome ne bi raspravljali. Željeznica može itekako biti dobar dodatak”, rekao je načelnik.
Pero Kapetanić pitao je što je s kanalizacijom starim putem od konobe Tomislav na Zvekovici do kraja te ulice s obzirom da se tamo često događa curenje septičkih jama.
Načelnik Lasić odgovorio je kako će se i ove zime postavljati kanalizacija na dijelove Zvekovice, te istaknuo kako to nije jedina ulica na tom predjelu koju treba napraviti.

Luko Šubašić pitao je hoće li se dio lučice Tiha koji je sada nesređen napraviti kako bi se tim predjelom moglo konačno početi gospodariti. Također iznio je probleme koje stanovnici Močića imaju zbog radova u Zračnoj luci Dubrovnik.
”Četiri obitelji koje su preko puta radova u Močićima doživljavaju pravu štetu. Kad je jak vjetar mislim da bi se moralo reagirati. Mislim da bi bilo uputno tražiti pokrivanje barem nekih troškova za vodu kojom ti ljudi peru kuće. Što se tiče oborinskih voda, sva voda se s parkinga sa Zračne luke slijeva na državnu cestu i opet na privatnu zemlju. S obzirom na svu tu štetu mogu li se barem Čilipi i Močići spojiti na kanalizaciju od Zračne luke do Zvekovice.
”Što se tiče Tihe mi smo financirali izgradnju autobusnog kolodvora i privezišta koje je sad u funkciji. To je koštalo oko 15 do 20 milijuna kuna, a tamo su privezani brodovi koji koriste vodu i struju od Općine. Sa Županijskom lučkom upravom smo u nekoliko navrata razgovarali o tome i dolazimo do situacije da bi to njima trebali predati, a oni ubirati novac od toga. S time se ja ne mogu pomiriti. Mi smo svojedobno uputili zahtjev za našom Lučkom upravom i do danas nismo dobili odgovor, vjerojamtno jer bi to otvorilo Pandorinu kutiju. Gura se sve pod tapit, a mi ne možemo upravljati s onim što je naše. Što se tiče uređenja Tihe, imamo jedan projekt i nadam se da ćemo ovu jesen to moći srediti. Ali i nakon toga doći će do problema s upravljanjem”, rekao je načelnik.
”Što se tiče radova u Zračnoj luci vi znate da sam ja izašao na teren s ljudima kada je trebalo. Zračna luka Dubrovnik je najznačajniji gospodarski subjekt u Konavlima i mora se širiti. Ona je generator našeg razvoja. S druge strane ljudi koji tamo žive stalno trpe štetu. Mislim da postoji nedostatak empatije s obje strane. Nedavno smo imali još jedan sastanak i sa Zračnom lukom i izvođačem radova i obećali su mi da će pomoći tamošnjoj zajednici . Koliko sam informiran radit će se jedan veći zahvat asfaltiranja i rješenja prometnica oko Zračne luke Dubrovnik. Ovi radovi će trajati još pola godine do godinu dana i to se mora napraviti”, rekao je načelnik.
Govoreći o problemu oborinske odvodnje istaknuo je kako je problem nedavno eskalirao jer je jedan privatni investitor začepio jaz zbog čega voda ne može otjecati.
”On je dugo molio Hrvatske ceste da to riješe jer trpi štetu. Dokokotalo mu je i začepio je to i sve je poplutalo. Razgovarao sam s nadležnima u Hrvatskim cestama i to će se riješiti”, rekao je načelnik te istaknuo kako je mogućnost spajanja okolnih mjesta na kanalizaciju od Zračne luke do Zvekovice bio uvjet za izgradnju.
Srđan Mestrović pohvalio je aplikaciju za prijavu komunalnih problema ”Gradsko oko Konavle”, a pitao je zašto se ne čiste staze na poluotoku Rat. Zanimalo ga je i zašto se ne postave ležeći policajci na Zvekovici na predjelu od skretanja s državne ceste do butige Pemo.
Načelnik Lasić je rekao kako će to pitanje postavti Županijskoj upravi za ceste.
”Što se tiče održavanja i košenja 90 posto toga se odnosi na privatne površine. Rekao sam našim vatrogascima da naprave prioritetne staze koje možemo i stižemo održavati. Rat je isto 90 posto u privatnom vlasništvu. Pazite imamo paradoksalnu situaciju da održavamo privatno zemljište, kao što je bilo sa Sustjepanom koji je u vlasništvu tvrtke Mucić. Mi ćemo Rat ove zime očistiti jer bi bila katastrofa da se to zapali. Vlasnici tog zemljišta bi morali pokazati barem malo obzira i odgovornosti”, rekao je načelnik.