Otvaranje izložbe ”Trasiranje komunikacija”

U četvrtak 18. listopada 2018.u 18 sati u Franjevačkom samostanu sv. Vlaha u Pridvorju bit će otvorena izložba ”Trasiranje komunikacija”.
Izložba Trasiranje komunikacija stavlja naglasakt na planiranje i izradu dokumentacije za izgradnju uskotračne željezničke pruge čija je dionica Donja Glavska (BiH) – Zelenika, Boka kotorska (CG) kao ogranak pruge Sarajevo – Zelenika prolazila kroz Konavle. Planiranje i trasiranje ove vrlo zahtjevne dionice započeto je 1897. godine, gradnja 1898., a u promet je puštena 1901. godine.
Suptilno modificirajući pejzaž iznimnim konstruktivnim rješenjima same trase, kao i pratećim arhitektonskim i infrastrukturnim sklopovima, željeznička je pruga marker vremena u kojemu je ovaj spomenik graditeljskoga naslijeđa od prvenstveno vojno-strateškoga značaja prerastao u nositelja razvitka lokalne zajednice. Danas je nedjeljiv element prostorno-povijesnoga identiteta Konavala neupitne arhitektonsko-inženjerske vrijednosti.