Izgradnja ‘spomenika’ konavoskom težačkom životu ušla u završnu fazu

Izgradnja tradicionalne poljoprivredne kućerice na Zakrajnici, koja je zapravo simbol i spomenik konavoskom težačkom životu, pod mentorstvom kamenoklesara Andriana Nigoevića s Brača, ušla je u svoju završnu fazu proteklog tjedna.

Riječ je o kućerici koja se u svom izvornom obliku preslaže s područja građevinskih zahvata u Zračnoj luci Dubrovnik, a sačuvana je u suradnji Zračne luke Dubrovnik, Općine Konavle i članova Suhozidne baštine Konavala i udruge Dragodid.
Gradnja odnosno preslagivanje kućerice započelo je na ljetnom festivalu MOBA, kojeg je Općina Konavle također podržala. U ovoj drugoj fazi sagrađen je zid kućerice te dva vijenca kamenih ploča za krov. Nastavak gradnje krova se predviđa početkom prosinca, kada će volonteri opet imati priliku iskušati se na radionici suhozidne gradnje.
Od voditelja i volontera smo saznali kako su izuzetno zadovoljni napretkom radova, te da nestrpljivo iščekuju pokrivanje, tj. završetak krova. Za to će trebati pomoć što većeg broj volontera.