Osnovana Zaklada „Otac Ivan Fiorović“ za potrebite Konavljane

Na sjednici Općinskog vijeća Općine Konavle jednoglasno je usvojeno osnivanje Zaklade „Otac Ivan Fiorović“.
Prema odluci o osnivanju njezina svrha je dodjela pomoći za potrebe liječenja te pomoć osobama koje radi narušenog zdravstvenog stanja nisu u mogućnosti samostalno pokriti troškove liječenja ili ih isto dovodi u izrazito tešku materijalnu situaciju; dodjela financijske pomoći za potrebe izgradnje smještajnih objekata socijalne namjene poput stanova za socijalno ugrožene obitelji i osobe, domova za smještaj starijih, nemoćnih te napuštenih osoba; dodjela pomoći osobama s invaliditetom zbog po­većanih potreba liječenja te svakodnevnih potreba u slučajevima kada nisu u mogućnosti samostalno ostvariti potrebnu pomoć putem skrbnika i institucija; dodjela financijske pomoć za obnovu i popravak objekata oštećenih u slučaju elementarnih nepogoda, požara te drugih nepogoda i nesreća, prema stupnju oštećenja i financijskim mogućnostima; dodjela pomoći učenicima i studentima s područja Općine Konavle, a koji se školuju u srednjim školama te na sveučilištima i visokim učilištima.
Obrazlažući ovu točku dnevnog reda načelnik Lasić je istaknuo kako je na računu kojeg je Općina Konavle otvorila za potrebite Konavljane dosad je prikupljeno 90 tisuća kuna te kako će po osnivanju taj novac biti prebačen na njezin račun.
Podsjetimo, riječ je o namjenskom računu otvorenom u HPB, a uplaćena sredstva koristit će se isključivo za pomoć pojedincima i obiteljima lošeg imovinskog stanja.
Broj računa: IBAN: HR0623900011500172663
Načelnik je istaknuo kako je otac Ivan Fiorović svojim humanitarnim radom u Svetoj zemlji zaslužio svoje mjesto u povijesti te kako mu se i na ovaj način odaje jedno priznanje.
Zaklada je osnovana jednoglasnom odlukom Općinskog vijeća, a za upravitelja je imenovan načelnik Božo Lasić.
”Moja je želja da ona bude neovisna, a upravitelja će morati imenovati 2/3 većina u Općinskom vijeću. Želim ovo aktivirati kako bi usmjerio Zakladu u pravom smjeru. Članovi Upravnog odbora su ljudi koji su gospodarstvenici, ljudi koji su se iskazali karitativnim radom i koji znaju i osjećaju Konavle. To su zasad dr. Nela Vrkaš, Ivo Dobrašin, Marija Radonić, Mato Đurović, Marko Rešetar, Niko Orepić, Jele Vidak, dr. Pavo Kostopeč te jedan pripadnik konavoskog dekanata”, rekao je načelnik Lasić.
Upravitelj i članovi Upravnog odbora su izabrani također jednoglasno.