Ne propustite izložbu ”Bukovac iz tamne komore”

Načelnik Općine Konavle Božo Lasić nazočio je otvaranju izložbe ”Bukovac iz tamne komore” u Kući Bukovac.

Na otvorenju izložbe okupljene je pozdravila ravnateljica Muzeja i galerija Konavala Antonia Rusković Radonić. Ravnateljica je predstavila teške okolnosti u kojima se radi posljedično na pandemijske okolnosti i naglasila kako je ova izložba veliki uspjeh Muzeja i galerija Konavala, da su unatoč stalnim dežurstvima u muzejskim jedinicama uspjeli prezentirati jedan dio ovako vrijedne zbirke Kuće Bukovac. Također, osvrnula se na važnost suradnje lokalne zajednice i muzeja na primjeru fotografskog aparata koji je izložen na izložbi, a stigao je u Kuću Bukovac dobrotom pojedinaca. Fotografski aparat pripadao je Vlahu Bukovcu. Viša kustosica i autorica izložbe Helena Puhara ukratko je predstavila izložbu koju je potom otvorio načelnik Božo Lasić. Načelnik je izrazio svoje oduševljenje izložbom i izjavio da je ova izložba najveći kulturni događaj u Konavlima ove godine.
Izložba predstavlja fotografije iz zbirke Kuće Bukovac koje tematiziraju Bukovčev život i rad. Osim što je često bio objekt fotografiranja, Vlaho Bukovac je, još za vrijeme svog boravka u San Franciscu, savladao fotografsku tehniku radeći u jednom fotografskom studiju. Od samih početaka Bukovac je koristio fotografiju kao pomoćno tehničko sredstvo u svom radu te je izrađivao portrete koji su svoj predložak imali u fotografiji. Iz bogate zbirke Kuće Bukovac ovom prilikom izloženo je 80 fotografija kroz različite narative: Bukovčev lik, obitelj i rad. Izložbu prati katalog koji donosi prikaz Bukovčevog bavljenja fotografijom te odabrane fotografije iz zbirke Kuće Bukovac.
Izložba se može pogledati do konca 2021. godine.