Općina Konavle u vrhu Hrvatske po broju upisanih studenata na razna sveučilišta

Kako pokazuju nedavno objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku o upisanim studentima iz gradova i općina u akademskoj godini 2021./2022., te na temelju tih podataka analiza portala Nacelnik.hr, Općina Konavle je na 8. mjestu po broju upisanih studenata u prošloj akademskoj godini. Najveći broj upisanih došao je iz Viškova, Podstrane, Brdovca, Matulja, Čepina, Nedelišća, Ivankova, Konavala, Župe dubrovačke i Bistre.

U zimskom semestru akademske godine 2021./2022. na visoka učilišta u Republici Hrvatskoj bila su upisana 154 894 studenata, dok ih je godinu prije bilo upisano 155 627. Od ukupnog broja studenata upisanih na visoka učilišta, 81,3% bilo je upisano na fakultete, 13% na veleučilišta i 3,9% na visoke škole, dok ih je 1,8% bilo upisano na umjetničke akademije.

Najviše studentica studira na fakultetima i umjetničkim akademijama. Na stručnom studiju fakulteta studira ih 53,3%, na sveučilišnom studiju fakulteta 61,1%, a na umjetničkim akademijama 66,3%.

Na redoviti studij bilo je upisano 72,6%, a na izvanredni studij 27,4% studenata. Na umjetničkim akademijama studira najviše redovitih studenata, 92,6%.

Prema znanstvenim i umjetničkim područjima na koja se odnose studijski programi, najviše je zastupljeno područje društvenih znanosti (43,1%), slijedi područje tehničkih znanosti (26%), područje biomedicine i zdravstva (12,2%), područje humanističkih znanosti (6,3%), područje biotehničkih znanosti (4,6%), područje prirodnih znanosti (3,8%), umjetničko područje (2,1%) te interdisciplinarna područja znanosti (1,9%).

Podsjetimo da podaci iz eRudnika pokazuju da najviše maturanata upisuje zagrebački Ekonomski fakultet, pa Sveučilište Sjever u Koprivnici, a slijede zagrebački Pravni fakultet, FER i Filozofski fakultet.

U 186 općina došlo je do povećanja broja upisanih studenata, u 36 je broj ostao isti, a u svima ostalima je broj upisanih studenata smanjen.

Najveća potpora općina prema studentima jesu stipendije. Država je od lani uvela mjeru besplatnog prijevoza uz simboličnu cijenu, koju pokriva većina županija.

Najveći broj upisanih studenata u akademskoj godini 2021./2022. došlo je iz Viškova, 530, iz Podstrane 456, Brdovca 44, Matulja 386, Čepina 375, Nedelišća 366, Ivankova 314, Konavla 306, Župe dubrovačke 302 i Bistre 262.