PRVA FAZA GOTOVA: Općina Konavle otkupila zemljište kraj groblja sv. Roka u Cavtatu kako bi ga uredila u primjereni park

Općina Konavle završila je prvu fazu uređenja parka ispod Mauzoleja obitelji Račić na groblju sv. Roka u Cavtatu. Nakon inicijalne faze slijedi opremanje komunalnom opremom i postavljanje adekvatnih rasvjetnih tijela.

Treba istaknuti kako je Općina Konavle otkupila ovo zemljište od privatnog valsnika kako bi realizirala ovo uređenje okoliša pokraj groblja.

Mauzolej obitelji Račić (Gospa od Anđela) djelo je hrvatskog kipara Ivana Meštrovića iz 1922. godine. Smješten je na groblju sv. Roka, na najvišoj točki poluotoka Rata, iznad urbane jezgre Cavtata. Prilazi mu se uz franjevački samostan Gospe od Snijega s južne strane, a nastavkom ulice Prijeko s istoka.

Na mjestu današnjeg Mauzoleja nalazila se grobljanska kapela sv. Roka kojoj je, vjerojatno na istom mjestu, prethodila srednjovjekovna crkva posvećena sv. Tripunu.