DAN OPĆINE 2023. Otvorena izložba ratnih fotografija „Od doma do Precrkve 31.12. 1991.“

Povodom 30. obljetnice osnutka Općine Konavle, u Zavičajnom muzeju Konavala u petak navečer otvorena je izložba ratnih fotografija „Od doma do Precrkve 31.12. 1991.“ koje je u tada spaljenim Čilipima snimio Ivo Župan. Otvorenju izložbe nazočio je i načelnik Općine Konavle Božo Lasić.

Centar Čilipa, odnosno Precrkva stoljećima je mjesto sastanka, važni javni prostor s mnoštvom gospodarskih i kulturnih subjekata, a posljednjih je 80 godina kulturni centar Konavala koji je spaljen do temelja u listopadu 1991. godine. Ivo Župan je, kao i svi ostali prognanici koji su ostali u Cavtatu odvojeni od svojih kuća, Hrvatske i ljudi tražio dozvole od Komande mesta da obiđe svoj dom.
Župan je dobio dozvolu 31. listopada po prvi put i tom je prilikom zabilježio vizure Čilipa kako samo može napraviti čovjek koji je tu proveo svoj život.