IN MEMORIAM Luko Paljetak 1943. – 2024.

Napustio nas je akademik Luko Paljetak, jedan od temeljnih stupova hrvatske kulture, latinist, Konavljanin, prošlogodišnji dobitnik nagrade za životno djelo Općine Konavle.

Akademik Luko Paljetak jedan je od najplodnijih suvremenih hrvatskih književnika s preko 150 knjiga. Objavio je četrdesetak zbirki pjesama, desetak zbirki pjesama za djecu, desetak grafičko-pjesničkih mapa, dva romana, a pisao je i drame, radiodrame, bajke za djecu, dječje i lutkarske igrokaze, haiku poeziju, feljtone, kazališne kritike, književnopovijesne studije i eseje, studije o lutkarskom kazalištu i dr.

Dao je značajan doprinos i kao prevoditelj s engleskog, francuskog, španjolskog, slovenskog, talijanskog i ruskog jezika.

U vremenu sveopćeg relativizma predstavljao je suprotnost jer je pokazivao što su apsolutne istine.

Luko Paljetak dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, prebrojnih i za pobrojati, a pamtit ćemo ga kao jednog od najvećih Konavljana u modernoj povijesti.

Načelnik
Božo Lasić