Predsjednik Općinskog vijeća Općine Konavle Ivo Simović sa suradnicima nazočio je u četvrtak navečer proslavi 70. obljetnice postojanja KUD Čilipi, 40. obljetnice Klape Čilipi te 50. obljetnici postojanja Zavičajnog muzeja u Čilipima.
U sklopu svečanosti ispred crkve sv. Nikole u Čilipima nastupile su tri generacije KUD-a, kao i njihovi gosti KUD Stjepan Radić iz Pridvorja, KUD Marko Marojica iz Župe dubrovačke, FA Linđo te Klapa Čilipi.
Predsjednik Općinskog vijeća Simović, inače i sam član KUD-a Čilipi, ovom prilikom je zahvalio svim Konavljanima na ustrajanju i očuvanju tradicije kroz ovih dugih 70 godina, a naročito nakon uništenja koje su pretrpile Konavle u Domovinskom ratu.
”Hvala vam svima od srca jer se na ovaj način vole Konavle. Dovoljno je samo nekome pokazati fotografiju Čilipa iz 1991. godine, a onda i ovo danas ovdje. Nakon što je folklorna građa velikim dijelom uništena u ratu, jedna drugačija iskra se stvorila i upalila sve ovo što danas vidite ovdje”, rekao je Simović koji je okupljene pozdravio i u ime načelnika Boža Lasića koji je uslijed ranije preuzetih obveza bio spriječen nazočiti.
Svečanostima u Čilipima nazočio je i župan Nikola Dobroslavić koji je ovom prilikom je čestitao svim članovima Kulturno-umjetničkog društva Čilipi na dugogodišnjem uspješnom radu i održavanju tradicije, kao i svim Konavljanima na čuvanju jedinstvene kulturne baštine i konavoskog, hrvatskog identiteta.
KUD Čilipi osnovan je davne 1954.godine kao Kulturno prosvjetno društvo Vladimir Nazor. Temelji osnivanja KUD-a datiraju početkom 20 st. kada je učitelj Niko Skurić učenjem tradicijskih pjesama i plesova svojih učenika, a kasnije i mještana, te brojnim suradnjama i poticanjima na osnivanja školskih folklornih sekcija i osnivanjem prvog tamburaškog sastava sustavno njegovao folklornu baštinu te tako ostavio neizbrisiv pečat na razvoj tradicijskog plesa.
Kako su naveli iz KUD-a, to je bilo vrijeme kad su se na gumnima sastajali tamburaši i balarini kako bi obilježili prisluge, krsna imena i slična događanja. S otvaranjem zračne luke, dolaskom struje, gradnjom Jadranske magistrale i hotela u Cavtatu počeo se razvijati i turizam. Tada vodeća agencija Atlas, s ciljem proširenja svoje izletničke ponude predložila je ideju o organizaciji nedjeljnih folklornih priredbi.Prvi nastup Precrkvom u Čilipima održan je davne 1967. godine na makadamu bez tribina, no ubrzo je folklorni izlet postao neizostavna ponuda svih dubrovačkih turističkih agencija. To je otvorilo sasvim novu stranicu u životu Čilipa, pretvarajući ih u mjesto koje je tradiciju Konavala promoviralo tisućama i tisućama turista iz cijeloga svijeta. Nema kuće u Čilipima koja u ovih 70 godina, na ovaj ili onaj način, nije bila dijelom ove folklorne priče Konavala. Bilo je godina, posebno ratnih 90-ih, kada je u agresiji stradao veliki dio nošnji, vezova i uspomena, međutim nedjeljne folklorne manifestacije nastavljene su već 1993. kad se plesalo bez obzira ima li ljudi u publici ili ne, mlađe žene po selu učile su šiti dijelove nošnje pa je kroz godine dobar dio uništenog folklornog blaga obnovljen – svaka kuća je svojim malim doprinosom dovela do zajedničke pobjede u kojoj danas uživaju sve generacije. Od onih najmlađih do najstarijih, svima je čast biti dijelom ove priče. A to dokazuje i činjenica KUD Čilipi sada broji preko 100 aktivnih članova podijeljenih u 3 sekcije malih balarina, 2 sekcije malih tamburaša i prvi sastav.
KUD je živio Čilipe, Čilipi su živjeli KUD pa su se tako od prihoda od nastupa obnovio cijeli trg Precrkve, kuća Katićan, Zavičajna kuća Konavala, Dječji vrtić Katićan, Dom kulture i još mnogo toga.
Ove obljetnice priča su o ljubavi Čilipljana prema onome što su naslijedili od svojih starih i što će i dalje nastaviti prenositi generacijama koje dolaze.